top of page

Instytut B61

Instytut B61 to grupa należąca do nurtu art & science założona w 2009 roku przez kuratora i popularyzatora nauki Jana Świerkowskiego. Realizuje widowiska multimedialne, wystawy pop-up, filmy i innowacyjne projekty cyfrowe łączące sztukę współczesną

i naukę. W skład zespołu wchodzą polscy artyści i naukowcy, a także zagraniczni twórcy.

Multidyscyplinarne działania Instytutu B61, utrzymane w tajemniczej, ściśle tajnej konwencji, były wielokrotnie prezentowane w Polsce (m.in. w Toruniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi) i za granicą, m.in. w Estonii, Indiach i w Portugalii, w tym na Azorach.

 

Instytut B61 to fikcyjna placówka naukowa, prowadząca zaawansowane badania naukowe. Personel stanowią „wybitni specjaliści”, w których role wcielają się autentyczni naukowcy i artyści tacy jak: Jan Świerkowski, Stefan Kornacki i Dominik Smużny oraz współpracujący z nimi: Ørganek, L.U.C., Kortez, Maja Kleszcz czy zespół Domowe Melodie.

 

Wszystkie projekty Instytutu B61 opierają się na innowacyjnych rozwiązaniach audiowizualnych. Obrazują współczesne problemy naukowe i społeczne za pomocą wypracowanych metafor kognitywnych i domen pojęciowych. Realizacje Instytutu obejmują zarówno widowiska multimedialne, jak i filmy, wystawy pop up i narzędzia edukacyjno-artystyczne takie jak interaktywne chatboty.

 

Liderem Instytutu B61 jest Jan Świerkowski – polski astronom, popularyzator nauki i kurator projektów łączących naukę i sztukę. W 2018 roku został on za swoje działania w ramach Instytutu B61 uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej na temat Instytutu B61 znajdziesz na stronie: http://instytutb61.pl

bottom of page